جاذبه های توریستی ترکیهمکانهای تاریخی

اکتشافات باستانی در کشور ترکیه | مناطق تاریخی و باستانی ترکیه

اکتشافات باستانی در کشور ترکیه | مناطق تاریخی و باستانی ترکیه

 

ترکیه واقع در آناتولی، از آنجاییکه از زمانهای بسیار قدیم یکی از مکانهای اولیه سکونت بشریت بوده، مهد تمدن های بسیاری است. بنابراین بناهای تاریخی را در سرتاسر کشور میتوان یافت. در اینجا اکتشافات باستان شناسی در ترکیه یافت شد که شما نمی توانید باور کنید…

زبانی که متعلق به ۲۵۰۰ سال پیش است

تخمین زده می شود که در لوح گلی، یک زبان فراموش شده وجود دارد که ۷ سال پیش در منطقه کاوش باستان شناسی گوره تپه در مرزهای دیاربکر حذف شد. کاوش های روی لوح گلی در زیارت تپه به مدت ۷ سال ادامه دارد. روی لوح نام شصت زن است که با الفبای آشوری نوشته شده است.

مجسمه پادشاه

تپه تل تاینات که در نزدیکی روستای دمیرکوپرو در منطقه ریحانلی هاتای واقع شده است، پروفسور، دکترو تیم ۴۷ نفره از هشت کشور به سرپرستی تیموتی هریسون مجسمه پادشاه هیتی را پیدا کردند. پادشاه هیتی دوم، سوپیلولیوما، مشخص شد همان مجسمه ای است که در یک دست نیزه و در دست دیگر یک شئ میخ مانند دارد. این مجسمه از جنس سنگ بازالت و با نام سوپیلولیوما در پشت آن ساخته شده است و با ارتفاع یک و نیم متر و وزن یک و نیم تن در حالت ایستاده قرار گرفته است. مهمترین ویژگی این مجسمه چشم هایی است که از سنگ مخصوص به رنگ سیاه و سفید ساخته شده و بعداً در مجسمه قرار داده شده اند.

آفتابنما

آفتابنمایی که در شهر باستانی ساگالاسوس، معروف به “شهر عشق و امپراطوران” در منطقه آغلاسون بوردور کشف شد، مربوط به ۱۸۰۰ سال پیش است. آفتابنما که فقط می تواند روز را نشان دهد، از قرن دوم قبل از میلاد، ساعت را به مردم نشان میداد.

موزاییک کوپید

در کاوش های موجود در یومورتالیک، آدانا، موزاییکی وجود دارد که شکل اروس را با دم ماهی در پشت و ماهی روی اسب نشان می دهد. اسطوره یونانی به نام هیپوکامپوس، نیمی از ماهی و نیمی از موزاییک اسب ماهی روی حیوان تخمین زده می شود که مشابه آن در جهان نیست.

محراب زئوس

این محراب به عنوان ابراز قدردانی از ناجی زئوس پس از جنگ علیه گالاتین ها توسط پادشاه پرگاموم ساخته شد که به عنوان یکی از بزرگترین شاهکارهای مجسمه سازی در دوره باستانی توصیف شده است. بعدها مهندس آلمانی، کارل هومن، با یافتن هر قطعه در آکروپولیس برگاما آنرا به آلمان منتقل کرد. این بنای تاریخی که بعداً مونتاژ شد، هنوز در موزه پرگامون برلین در معرض نمایش است.

مصنوعات ترویا

یکی از مهمترین یافته های باستان شناسی در تاریخ، آثار باستانی ترویا است که در سال ۱۸۷۳ توسط باستان شناس آماتور آلمانی، هاینریش شلیمان، در شهر باستانی چاناک کاله کشف و ربوده شد. برخی از گنجینه های تاریخی از ۲۳۰۰-۲۸۰۰ قبل از میلاد در برلین، و برخی در موزه هنرهای زیبای پوشکین در روسیه و موزه ارمیتاژ در سن پترزبورگ هستند.

مجسمه هراکلس

قسمت زیرین اثر دو تکه ای، که از هراکلس میگوید، کسیکه در اسطوره شناسی یک شیر را بدون اسلحه خفه کرد، در طول کاوش های باستان شناسی در شهر باستانی پرگه در سال ۱۹۸۰ کشف شد. با بررسی نمایشگاه در موزه هنرهای زیبای متروپولیتن نیویورک در سال ۱۹۹۰، مشخص شد که قسمت فوقانی این مجسمه به صورت غیرقانونی به خارج از کشور منتقل شده است. وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه و وزارت امور خارجه، طی ۲۰ سال مذاکره بصورت جدی برای تعیین سرزمینی که متعلق به قسمت بالایی مجسمه است، تلاش کرده است.

سر کوپید

سر اروس که تأکید می شود یکی از بهترین نمونه های جهان است، از تابوت سیدامارا متعلق به قرن ۳ قبل از میلاد برداشته شد و در سال ۱۸۸۳ به لندن ربوده شد. تابوت ۲۵ تنی در شهر باستانی سیدامارا در کونیا ارگلی در سال ۱۸۸۳ توسط باستان شناس انگلیسی، چارلز ویلسون کشف شد. ویلسون سر کوپید را با خودش میبرد، که شاید برای از بین بردن دفن شده باشد، شاید شکسته باشد، چرا که حمل آن راحت تر است. تابوت سیدامارا در سال ۱۸۹۸ از زیر خاک درآورده شد و در موزه باستان شناسی استانبول به نمایش گذاشته شد. در صورت توافق با موزه ویکتوریا و آلبرت، سر اروس به تابوت سیدامارا که متعلق به خود آن است، مجدداً میپیوندد.

ماهیگیر پیر

در ۱۹۸۹، سر تندیس یک ماهیگیر پیر توسط ریاست پروفسور دکتر کنان اریم در طول کاوش ها یافت شد. در حالی که این اثر با ساختار دوره رومی خود جلب توجه می کند، مشخص می شود که پیکر این مجسمه در سال ۱۹۰۴ در طی کاوش های انجام شده توسط باستان شناس فرانسوی پل گاودین یافته شده و سپس به خارج از کشور قاچاق شده است. قسمت بدن تندیس در برلین آلمان واقع شده و مملو از مصنوعاتی است که از ترکیه قاچاق شده است. موزه پرگامون سر و پاهای باقی مانده مجسمه را که در موزه ماهیگیر پیر در آفرودیسیاسیز گیره به نمایش گذاشته شد را فروخت.

قلعه اورارتیان

در طول تحقیقات انجام شده در دریاچه وان در منطقه آدیلجواز بیتلیس، بقایای یک قلعه ۳۰۰۰ ساله که انتظار میرود متعلق به اورارتیانزها باشد، در اعماق دریاچه کشف شد. وجود سنگهای بریده شده و سنگی به شکل شیر که در ساخت قلعه به کار رفته است، احتمال ساخت این قلعه توسط اورارتیانزها را بیشتر می کند. دریاچه وان از ساختار سودا برخوردار است و با دیوارها و استحکام خود برای هزاران سال زنده مانده است.

کاوش های گوبکلی تپه

هزاران استخوان انسان در طی کاوش در گوبکلی تپه، در معبدی ۱۱۰۰۰ ساله در شانلورفا پیدا شده است. در میان آنها قطعات محدودی از شیارها، سوراخ ها و قطعات جمجمه با خاک سرخ وجود دارد. بررسی ها نشان می دهد که ابتدا پوست آنها کنده شده، گوشت برداشته شده و سوراخ های سنگ چخماق به استخوان های جمجمه باز شده است. در جایی که ماهیچه ها به استخوان ها متصل هستند، با مشاهده تعداد زیادی خراش روی استخوان ها مشخص است که برداشتن گوشت از استخوان های جمجمه کار ساده ای نیست. قطعات جمجمه موجود در گوبکلی تپه قدیمی ترین جمجمه های حک شده در جهان هستند.

مجسمه زن غول پیکر

در حطای ، حفاری های موجود در منطقه در نزدیکی مرز سوریه، بخش هایی از سر و بخشی فوقانی بدن مجسمه زن را که به طور مفصل پردازش شده است، کشف کرده اند. اگرچه به نظر می رسد قسمت های صورت و سینه مجسمه از بین رفته است، اما بقایای آن تا حد زیادی دست نخورده باقی مانده است. پادشاه هیتیت دوم قسمت حفاظت شده از بازالت، که گمان می رود متعلق به همسر سوپیلولیوما باشد، ۱٫۱ متر طول و ۷۰ سانتی متر عرض دارد و این نشان می دهد که کل مجسمه ۴ تا ۵ متر طول دارد.

کاوش ها برای یافتن قسمت پایینی مجسمه ادامه دارد. گوبلیلی تپه میزبان تمدن های بسیاری بوده و در ۱۰ ساختار برتر باستان شناسی ترکیه، (شانلیورفا)، تروی (چاناککاله)، چاتال هویوک (کونیا)، هاتوشاس (کوروم)، ساگالاسوس (بوردور)، حسنکیف (باتمن)، برگاما (ازمیر)، زئوگما (گازی انتپ)، افسوس (ازمیر)، آناوارزا (آدانا) شهرهای باستانی برجسته هستند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا