ایرلاین هاایرلاین های مالزی

ایرایشیا( AirAsia)

ایرایشیا ؛ ایرلاین ارزان قیمت مالزی

ایرایشیا( AirAsia) شرکت هواپیمایی پیشگام در این عرصه است و یکی از ارزان قیمت ترین هواپیمایی هایی مالزی و البته آسیا محسوب می شود.
هواپیمایی ایرایشیا بسیاری از کشورها را پوشش می دهد و تقریبا ۲۰۰ فروند هواپیما با نام های تجاری مختلف تحت نشان AirAsia فعالیت می کنند. ما قصد داریم تا به این هواپیمایی الهام بخش نگاهی داشته باشیم و به شما در شناخت بیشتر آن کمک کنیم.

تاریخچه ایرایشیا

هواپیمایی AirAsia در سال ۱۹۹۳ تاسیس شد، اما تا سال ۱۹۹۶ کار خود را شروع نکرد. این هواپیمایی در ابتدا هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۳۰۰ را با هدف سفرهای داخلی به حوالی خاور دور، از فرودگاه بین المللی کوالالامپور اجاره کرد. این هواپیمایی اهمیت روزافزون کم کردن هزینه ها را با الگوبرداری از ترابری های هوایی اروپایی و امریکایی، سرلوحه کار خود قرار داد.
اولین شرکت های وابسته به شرکت هواپیمایی در سال ۲۰۰۴ هنگامی که AirAsia تایلند از بانکوک به مقصد های مختلف بین المللی شروع به کار کرد، ظهور کردند.
یک شرکت ترابری وابسته به ایر ایشیا، به نام AirAsia X نیز در سال ۲۰۰۷ تاسیس شد. این شرکت سفرهای طولانی کم هزینه با هواپیمای A340-300 را به مقاصد فرانسه، استرالیا و انگلیس ارائه می داد.

ایرایشیای امروزی

امروزه ایرایشیا پس از کناره گیری بوئینگ ۷۳۷-۳۰۰s تمام ناوگان هوایی خود را به ایرباس A320 منتقل کرده است. در حال حاضر ۱۸۸ فروند هواپیمای A320s با برندهای مختلف در این شرکت مشغول به فعالیت هستند.
AirAsia در سال ۲۰۱۱ برای ایرباس های A320s سفارش جدیدی را ثبت کرد. ۳۰۰ عدد از این ایرباس ها با هدف ارتقای ناوگان در سال ۲۰۱۶ به دست این شرکت رسید و جایگزین ایرباس های قدیمی تر A320s شد. همچنین شرکت تابع AirAsia X از ایرباس های A330s استفاده می کند.

کلاس‌های پروازی ایر ایشیا

ایرایشیا کلاس‌های پروازی متفاوتی ندارد بدین معنی که تقریبا همه صندلی‌ها مشابهند و تفاوت چندانی باهم ندارند. اما بلیط‌های این ایرلاین از پایین‌ترین قیمت شروع می‌شود و در دو حالت دیگر نیز عرضه می‌شود؛ بلیط‌هایی که امکانات بیشتری از جمله امکان حمل بار، انتخاب صندلی و یا تعویض بلیط را در اختیار مسافر قرار می‌دهند و کلاس‌های پروازی این ایرلاین را تعریف می‌کند.

کلاس ارزان قیمت (Low Fare)

در این کلاس پروازی، حداقل قیمت بلیط هواپیما ایرآسیا به مسافر ارائه می‌شود و مسافر به جز بار مجاز دستی، امکان حمل بار دیگری به طور رایگان ندارد.

کلاس ولیو پک (Value Pack)

در این کلاس پروازی مسافر اجازه تحویل بار به پذیرش تا وزن ۲۰ کیلوگرم دارد و می‌تواند صندلی خود را در هواپیما، از میان صندلی‌های استاندارد انتخاب کند.

کلاس پریمیوم فلکس (Premium Flex)

این کلاس پروازی از دو کلاس دیگر ایر آسیا، امکانات بیشتری به مسافر می‎دهد. بار مجاز تا سقف ۲۰ کیلوگرم، یک وعده غذایی و امکان انتخاب از میان صندلی‌های ویژه هواپیما از جمله خدمات در این کلاس است. مسافر همچنین می‌تواند تا دو بار بلیط خود را نیز تعویض کند.

خرید بلیط ایر ایشیا

اگرچه این ایرلاین در حال حاضر (خرداد ۹۷) به ایران پرواز ندارد اما خرید بلیط‌های ایر ایشیا برای سایر مقاصد پروازی در سراسر جهان از طریق وبسایت دیاموندفلای امکان‌پذیر است.

ناوگان هواپیمایی ایر ایشیا

این ایرلاین که در گذشته از هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ در ناوگان هواپیمایی خود استفاده می‌کرد اکنون ایر آسیا تنها از ایرباس A320 استفاده می‌کند و اکنون بیش از ۲۰۰ هواپیما از این نوع در ناوگان خود دارد.

برندهای مختلف ایرایشیا

۹ خط هوایی وابسته به ایرلاین AirAsia هستند و زیرنظر این شرکت هواپیمایی کار می کنند.

 

ایرایشیا هند( AirAsia India)

این ایرلاین در سال ۲۰۱۴ شروع به کار کرد. ایرایشیا هند از دو پایگاه و با پنج فروند هواپیمای A320s خدمات رسانی کرد. این دو پایگاه فرودگاه بین المللی ایندیرا گاندی دهلی( Delhi Indira Gandhi International) و کمپگوودا( Kempegowda International Airport) بودند. همه پروازهای این ایرلاین داخلی هستند.

ایرایشیا ایکس( AirAsia X)

ایرایشیا ایکس بازوی اصلی پروازهای دوربرد ایرایشیا است که هنوز هم با وجود فراز و نشیب های فراوان به کار خود ادامه می دهد. در حال حاضر این ناوگان با ایرباس های A330-300s و A330-900neos و A350-900s به مناطق مختلف پرواز دارد.
مبدا پروازهای این ایرلاین کوالالامپور و مقصد پروازها استرالیا، کره جنوبی، چین، امارات متحده عربی، سری لانکا، نپال، عربستان سعودی، ژاپن و تایوان است. همچنین این شرکت برنامه پرواز به شهرهای لندن، پاریس و هونولولو را در دستور کار خود دارد.

ایرایشیا تایلند( Thai AirAsia)

ایرایشیا تایلند نخستین شعبه از ایرایشیای اصلی است. پایگاه این ایرلاین فرودگاه بین‌المللی دن موئنگ( Don Mueang International Airport) در بانکوک است. که با بیش از ۴۰ فروند هواپیمای A320s خدمات رسانی می¬کند. پروازهای این ایرلاین عموما داخلی هستند، اما به همه کشورهای همسایه نیز پرواز دارد.
ایرایشیا ایکس تایلند( Thai AirAsia X)
دیگر ایرلاین وابسته به AirAsia با پروازهای دوربرد ایرایشیا ایکس تایلند می باشد. این ایرلاین در حال حاضر با هواپیماهای A330-300S از فرودگاه بین‌المللی دن موئنگ بانکوک به اوساکا، فرودگاه بین‌المللی ناریتا در توکیوی ژاپن( Narita International Airport) و فرودگاه بین‌المللی اینچئون( Incheon International Airport) پرواز دارد.

ایرایشیا زست( AirAsia Zest)

این ایرلاین مشتق شده از زست ایر( Zest Air) و اِیشن اسپیریت( Asian Spirit) می باشد. این دو ایرلاین ایرلاین های ارزان قیمتی هستند که در کشور فیلیپین خدمات رسانی می کنند.
پروازهای این ایرلاین بیشتر از فرودگاه بین‌المللی نینوی آکوئینو( Ninoy Aquino International Airport) واقع در کشور فیلیپین می باشد. اما از دیگر فرودگاه های کشور نیز پرواز دارد. این ایرلاین همکاری نزدکی با ایرایشیا فیلیپین دارد. ۱۳ ایرباس A320s در این ایرلاین مشغول خدمات رسانی هستند.

ایرایشیا اندونزی( Indonesia AirAsia)

این ایرلاین از سال ۲۰۰۵ آغاز به کار کرد. در حال حاضر ایرایشیا اندونزی یکی از بزرگترین ترابری های بین المللی در کشور می-باشد. این ایرلاین رقابت شدیدی با شرکت های هوایی گارودا( Garuda) و لایِن ایر(Lion Air) دارد. این ایرلاین با ۳۰ هواپیمای A320Ss کار می کند. هنگامی که در دسامبر ۲۰۱۴ هواپیمای A320s این شرکت هواپیمایی در دریا سقوط کرد و ۱۶۲ نفر در اثر این سانحه هوایی کشته شدند، غم انگیزترین اتفاق برای این ایرلاین رقم خورد.

ایرایشیا ایکس اندونزی( Indonesia AirAsia X)

دو ایرباس A330-300s که از ایرلاین اصلی AirAsia X جدا شدند، و از بالی به کشورهای استرالیا، تایوان و عربستان سعودی پرواز دارند.

ایرایشیا فیلیپین( Philippines AirAsia)

همانند ایرایشیا زست، مبدا ایرایشیا فیلیپین نیز فرودگاه بین‌المللی نینوی آکوئینو می باشد. این ایرلاین با ۱۰ هواپیمای A320s پرواز دارد. این ایرلاین قصد دارد تا وسعتش را در سال های آینده سه برابر کند. پروازهای این ایرلاین عمدتا داخلی هستند.

ایرایشیا ژاپن( AirAsia Japan)

ایرایشیا ژاپن بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ مشغول به کار بود. این ایرلاین مجددا در سال ۲۰۱۶ راه اندازی شد. پروازهای این ایرلاین از فرودگاه بین‌المللی چوبو سنترایر ژاپن( Chubu Centrair International Airport) هستند. این ایرلاین با ۴ فروند هواپیمای A320s پروازهای داخلی و همچنین پرواز به کشورهای کره و تایوان دارد.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا